• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Sporcu Beslenmesi Hakkında

Sporcu Beslenmesi Hakkında

Düzenli egzersiz ve spor sağlıklı yaşamın bir parçası olmakla birlikte sağlıklı beslenme de bu yaşamın olmazsa olmazıdır. Doğru beslenen bir sporcu her zaman daha avantajlıdır. Ne gibi avantajları varmış bir göz atalım isterseniz. Örneğin; performansları, dikkatleri, konsantrasyonları daha yüksektir ve vücut ağırlığı, vücut yağı önerilen sınırlarda veya bu sınırlara yakındır. Bu bilgiler bize spor yaparken doğru beslenmenin ne kadar önemli olduğunu da kanıtlıyor bir nevi.

Doğru beslenmekten kastımız bol protein tozlu, günde en az 10 yumurtalı, yarım kilo etli veya tavuklu bir diyet değil tabi ki.

Şimdi spor yapan ve kas yapmak isteyenlerimizin hep aklında olan o soruya gelelim. “Ee ben protein tozu kullanamayacak mıyım ama salondaki antrenörler öneriyor?” Öncelikle şu konuya açıklık getirelim; biz diyetisyenler beslenme bilimi hakkında 4 yıllık bir eğitim aldık ve güncel, bilimsel veriler ışığında sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.Beslenmeniz konusunda sadece biz diyetisyenlere kulak vermenizi istiyoruz. Sorumuza gelecek olursak; bizler de protein tozu önerdiğimiz danışanlarımız oluyor elbette ama miktar ve kullanım kontrolünü sağlayarak.

Pekii ben spor yapıyorum ve de sağlıklı beslenerek bu spordan verim almak istiyorum diyorsanız bir bakalım bunun için neler yapabiliriz.

  • Bizler bu süreci ikiye ayırıyoruz.

1.Egzersiz öncesi:

  • Karbonhidrat depolarının dolu olması maksimum performans açısından önemlidir. Çünkü; karbonhidratlardan yeterli bir öğün alamadıysak vücut enerji kaynağı olarak yağları ve proteinleri kullanır. Bu da kas kaybı yani güç ve dayanıklılık kaybına neden olacaktır.
  • Sindirimi kolay ve gaz yapıcı etkisi olmayan besinler seçmeliyiz. Örn; Nohut, mercimek, kuru fasulye, karnabahar, lahana vb. uzak durmalıyız.
  • Yağlı yiyecekler ve kızartmalar tüketmemeliyiz. Yağlar mideyi uzun süre terk etmediğinden egzersiz sırasında mideyi rahatsız eder. Örn; Kremalı çorbalar, ketçap-mayonez vb..

 2.Egzersiz sonrası:

  • Spor yaptıktan sonra dokuların onarılması ve depoların yenilenmesi için kaliteli protein almalıyız. Bunun için protein tozları yerine; et, yumurta, süt ve süt ürünlerindeki kaliteli proteinlerden faydalanmalıyız.
  • Egzersiz sonrası yeterli kompleks  karbonhidrat tüketimi, kas glikojeninin yeniden yapımını uyarır. Özellikle egzersiz sonrası daha iyi tolere etmek için kompleks karbonhidratla birlikte yeterli protein tüketin.
  • Kuvvet egzersizi sonrası, karbonhidratla proteini birlikte tüketirseniz, kas dokunuzu destekler, vücut bileşiminizi olumlu yönde etkiler. Egzersiz sonrasında ara öğünde süt meyve tüketebiliriz. Bu sayede karbonhidrat ve proteini birlikte almış ve kas dokumuzu desteklemiş oluruz.
  • Egzersiz sonrası sıvı alımımız elektrolit dengesi için oldukça önemli. Her 20 dakikada yaklaşık 200- 300ml su içmeliyiz.

Önerilerimizi aldık, sporumuzu yaparken nasıl besleneceğimiz konusunda da fikir sahibi olduk artık. Bildiğiniz üzere spor çeşitlerine göre, beslenmemizde değişen bazı noktalar vardır ve sporcu beslenmesi çok geniş yelpazeli bir konudur. Sizler de egzersiz durumunuza  ve protein tozu kullanımına dair ‘ki bizlere çok sorulduğu için örnek vermek istedim’  daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşmanız yeterlidir.

Unutmayalım ki spor ve beslenme bizi sağlıklı yaşama kavuşturan en önemli ikililerden!