• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Merhabalar sevgili takipçiler,
Sizlere hepimizin muzdarip olduğu, bir an önce gitsin de kurtulalım, daha fit ve güzel görünelim dediğimiz fazla kilolarımızla nasıl mücadele edeceğimizi bir önceki yazılarımızda anlatmıştık.

Ve eminim ki hepimiz bu mücadeleyi en kolay şekilde vermeyi isteriz. Bunun için de bizlerin hiç de önermediği, sağlığımıza büyük zararları olan bazı yollara başvurmayı düşünebilirsiniz. Bu yollardan biri de zayıflama ilaçlarıdır. Sizin de aklınıza ufacık da olsa böyle bir düşünce geldiyse ya da kullanıyorsanız buyurun yazımızın devamını okuyun.

Peki kilo vermek uğruna sağlığımızı tehdit eden, daha hızlı kilo verdirme etkisiyle bizlere çok cazip gelen zayıflama ilaçları hakkında neler biliyoruz? Eğer kullanıyorsak da bize ve vücudumuz verdiği zararların farkında mıyız?
Öncelikle bu zayıflama ilaçlarının içerisinde bulunan ‘sibutramin’ adlı etken maddeden bahsetmek istiyorum.

Sibutramin; serotonin, noradrenalin ve daha zayıf bir şekilde de dopamin geri alımını engelleyen ve birçok psikiyatrik yan etkileri olan bir beta feniletilamindir. Kardiyolojik yan etkileri nedeniyle yasaklanmış olmasına rağmen halen internet üzerinden “Zayıflama hapı” adı altında satışı devam etmektedir. Sibutramin, antidepresan özelliğinden dolayı manik veya hipomanik kaymaya(psikolojik ataklar) neden olabilir.

Bunlara ek olarak kan basıncının yükseltme, kalp krizi riskini arttırma ve safra taşı oluşturma, uykusuzluk, ağız kuruluğu, kabızlık gibi yan etkileri de vardır.
Gördüğümüz üzere zayıflama hapları olarak satılan ve kar amacı gütmekten başka bir gayesi olmayan bu ilaçların birçok yan etkisi vardır.
Bizler de diyetisyenler olarak piyasada satılan bu ilaçların kullanımlarını kesinlikle önermiyoruz efendim.
Tabi ki de en kısa sürede ve diyetsiz bir şekilde ideal kilolarımıza ulaşmak kulağa daha hoş gelse de unutmayalım ki bu tür ilaçlar bizim sağlığımızı büyük derece tehdit etmekte.

Eğer kilo vermek için diyet programı uygulamayı bir zorluk olarak görüyorsanız, diyeti bir zorunluluk olarak değil de yaşam tarzı olarak benimsersek işimiz biraz daha kolaylaşacaktır.

Kilo vermek için her zaman da söylediğimiz gibi tek yapmanız gereken sağlıklı yeterli ve dengeli bir beslenme planı uygulamak.

Unutmayın ki bu yolculukta bizler her zaman sizin yanınızdayız.
Çünkü değişim sizinle başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*