• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Sağlıklı Yiyecekler

Hayatınızı Dengeleme ve Besleme Zamanı !

Öyle bir öğün düşünün ki bizim için çok önemli ve güne dinç ve motive başlamamızı sağlıyor. Yine öyle bir öğün düşünün ki kilo verebilmek için gizli kapıların anahtarı! Evet kahvaltıdan bahsediyorum.
Güne kahvaltısız başlayamam diyenler, sabah canım hiçbir şey yemek istemiyor diyenler hepinizi buraya alalım. Bu kahvaltı öğünümüz neden bizim için bu kadar önemli bir bakalım.
İnsan metabolizması gece boyunca yavaş bir şekilde seyrini sürdürür. Ve yeniden hızlanıp dinlenme hızından kurtulabilmek için sağlam ve dengeli bir kahvaltı şart. Gerek insülin duyarlılığı gerekse metabolizma hızının olumsuz etkilenmemesi için özellikle sabah 08:00-09:00 arasında kahvaltı yapmakta fayda var. Çünkü bu saatlerde vücuttaki testesteron seviyesi maksimum ve metabolik hız da yine aynı şekilde oldukça yüksek.
Peki bu öğünü atladığımızda neler oluyor veya tüketmezsek ne gibi sakıncaları var?
Eğer kahvaltı öğününü atlarsak vücudumuz uzun süre besinsiz kaldığı için sonraki öğündeki yiyecekleri daha idareli kullanmak ve bir kısmını yağ olarak depolamak isteyebilir. Bu da sağlıksız yağlanmaya ve kilo alımına neden oluyor haliyle.
Yetişkin bireylerdeki ağırlık kontrolünün zıtlaşmasının yanı sıra çocuk ve ergenlerde gelişim süreçleri için de büyük önem taşır. Büyüme ve gelişmenin devam edebilmesi için karbonhidrat, protein ve yağ oranları dengeli olan bir kahvaltı oldukça önemli. Bunun için de düzenli kahvaltı alışkanlığının özellikle çocuklarda kazandırılması şart.
Sabahları yaşanılan açlığın çocuklarda öğrenme problemlerine ve kas koordinasyonların azalmasına neden olduğuna dair araştırmalar mevcut. Yani durum gerçekten çok ciddi.
Sık yaptığımız hatalardan biri de işe geç kaldığımızda çabucak yenebildiği için kahvaltıda pratik birşeyler tercih etmek. Tabii ki bu pratik şeyler sağlıklı olsa daha güzel olurdu ama simitler, poğaçalar ellerden düşmüyor. Bu tarz besinler de içerdiği basit karbonhidratlar nedeniyle kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltiyor ve tekrardan hızlı bir şekilde düşmesine sebep oluyor. Bu yüzden uzun süre bir tokluk sağlayamadığı gibi kan şekerinizi hemen yükseltecek besinlere olan yönelimimizi arttırır. Yani kısaca “tatlı ihtiyacı” dediğiniz olay. Bu arada aslında o bir ihtiyaç değil istektir. 😬
Gelin bir bakalım bu öğünde ne gibi sağlıklı tercihler yapabiliriz?
Yumurta kahvaltımızın en önemli besinidir. Bizi gün içerisinde tok tutar ve güzel bir protein kaynağıdır. Bunu isteğimize bağlı olarak omlet olarak da tüketebiliriz. Omlet yaparken içerisine havuç, brokoli ya da soğan gibi sebzeler ekleyebiliriz. Bu sadece omletinize tat katmak için değil, aynı zamanda posayı arttıracak ve vücudumuza mineral ve vitamin alımı için yeterli olacaktır.
Mevsim sebzeleri kahvaltılık için yararlı bir alternatiftir. Domates, salatalık, biber gibi yiyecekler kahvaltımızda çiğ olarak tüketilebiliriz.
Zaman sıkıntısı varsa eğer kahvaltılık gevrekler bizim kurtarıcımız olabilir. Lezzetli ve pratik olmasının yanında lif oranı yüksek olduğu için oldukça yararlıdır. Fakat paket ürünlerden ziyade sade yulaf ezmesiyle hazırlamanızı tavsiye ediyorum. Süt veya yoğurtla tükettiğimiz kahvaltılık gevrekler gerekli protein, karbonhidrat ve yağ almamızı sağlayabilir.
Eğer ben hiç öyle gevrekler ile uğraşamam ama zamanımda yok diyorsanız sizlere bir diğer önerimiz tam buğday ekmeğimizle yaptığımız tostlar olacaktır. Tabii tereyağı ve margarin olmadan. İçerisine kaşar, beyaz peynir ekleyerek yanında da domates, salatalık ve mevsim yeşillikleriyle tüketebilirsiniz.
Klasik kahvaltılardan sıkıldıysak ve birazcık da zamanımız varsa tam buğday unu veya kepek unuyla yapılan o lezzetli ve fit poğaçaları yapabilir yanında da yine peynir, mevsim yeşillikleriyle tüketebiliriz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.