• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme ve Formate Diyet

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taha Yanalak; “sağlıklı kilo verebilmek için uyulması gereken önemli Adımlar.”

Kilo vermek isteyenlerin aklına ilk gelen “bir şeyleri yememektir”. Hâlbuki “neyi yemeyeceğinizi” değil de, “neleri yiyebileceğinizi” düşündüğünüz zaman kilo vermenin formülünü daha kolay çözdüğünüzü göreceksiniz.

AÇ KALARAK KİLO VEREMEZSİNİZ…

Mantığınıza aykırı geliyor olabilir ama kilo vermeniz için yemeniz gerekir. Kilo verirken her şeyden yiyeceksiniz; önemli olan ne kadar ve ne zaman yiyeceğiniz olmalıdır. Kilo verme sürecinde kendinizi yorgun, mutsuz, isteksiz hissediyorsanız, sürekli mideniz gurulduyor ve başınız ağrıyorsa, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuzdur.

Herşeyden yiyeceksiniz derken de sağlıksız şeyleri kastetmiyoruz elbette. Özellikle günümüz dünyasında birşeyleri az yiyerek, hatta aç kalarak zayıflamaya çalışmak oldukça yaygın. Buna karşın şöyle birşeyden bahsetmekte fayda var; vücudunuzu açlıkla uzun süre imtihan etmeniz bir süre sonra vücudunuzun en ufak bir atıştırmayı bile depo etmesine, yani yağ olarak depolamasına neden olacaktır.

Çünkü aç kalan vücut kendini kıtlık savaşında gibi görüp gardını almak zorundadır. Bu kıtlık savaşında da birinci kural metabolizma hızını yavaşlatmak ve yiyecekleri daha idareli kullanmak olacaktır.

İkinci kurala geldiğimizde ise bu kural vücudun uzun süre aç kaldıktan sonrasında gelen ilk besinin yavaş olan metabolizmayla bir kısmının kullanılması ve kalan kısmının daha sonrasında kullanılmak üzere depo edilmesini içeriyor.

Evet, aslında şöyle dediğinizi duyar gibiyiz: “Hocam ben aslında çok yemiyorum ki bir sabah bir de akşam yiyorum sizin yazdığınız bana çok gelir!” Evet tam olarak bundan bahsediyoruz. Bir sabah bir akşam beslenme ile metabolizma hızınızı düşürüp obeziteye davetiye çıkarıyorsunuz.

Lütfen aç kalmayı bırakın artık. (Psikolojik açlık değil tabii ki 🙂) Düzenli ve dengeli beslenerek sağlıklı bir şekilde yağ kaybı sağlayabilmek için mutlaka bir diyetisyene başvurun.

Günümüzde porsiyon miktarları giderek artıyor. Doğal olarakta yediğimiz her şeyin enerjisi artıyor. Bu yüzden porsiyon kontrolü yapmak beslenmenin temeli sayılabilir. Fakat herkes için tek bir porsiyon boyutu yoktur. Bu boyut cinsiyet, yaş ve vücut kitle endeksi gibi bazı kriterlere bağlı olarak değişiyor.

Peki porsiyon kontrolü neden önemli?

Kilo vermede başarılı olmak istiyorsanız,ilk olarak porsiyon kontrolünü sağlamalısınız.Porsiyon kontrolü yalnız kilo vermenizi değil; diyabet, insülin direnci, kalp hastalıkları gibi hastalıklardan da korunmanıza yardımcı olacaktır.

Peki porsiyon kontrolü nasıl yapılır?

1) Yemeklerinizi küçük tabaklara koyun. Kısacası yemekler için küçük tabak, salatalar için büyük tabak sözünü ilke edinin.
2) Dışarıda neler yediğinize dikkat edin. Daha sağlıklı yemekler tercih edin.
3) Her gün aynı saatte ana öğün ve ara öğün yiyin.
4) Yemeklerinizi daha az porsiyonda pişirin. Böylece kalan yemek olmaz ve siz kendinizi kalan yemeği bitirmek zorunda hissetmezsiniz.
5) Yemeklerden önce 2 bardak su için böylece mideniz suyla dolacaktır ve fazla yemenize engel olacaktır.
6) Yemekleri küçük lokmalar halinde, yavaş çiğneyerek yerseniz doygunluk hissiniz artar.
7) Etiket okumayı öğrenin. Paketlerin üzerindeki etiketler porsiyon miktarına göre düzenlenmiştir.

Unutmayın ki zehirle ilaç arasındaki tek fark dozdur. Kilo yönetiminin başarılı olmasını sağlayan en önemli etken porsiyondur.