• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Ödem nedir?

Efendim hepimizin özellikle de biz kadınların sık karşılaştığı kilo versek dahi kendimizi böyle şiş şiş hissettiren özellikle de özel dönemlerimizde peşimizi bırakmayan bir problemden bahsedeceğiz. Sizlerin de “ödem mi acaba?”  diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet tam olarak da ödemden bahsediyorum. Peki nedir bu ödem?

Ödem; vücudun fazladan su tutmasına bağlı olarak eller, ayaklar, yüz ve gözler başta olmak üzere vücudun her yerinde görülebilen şişkinlik durumuna verilen addır.

Tek başına bir hastalık olarak kabul edilmemekle birlikte böbrek, kalp-damar ya da karaciğer hastalıkları gibi pek çok hastalığın belirtilerinden biri olabilmektedir. Ama hemen de endişelenmemek lazım tabii ki. Çünkü bir hastalığa bağlı olmadan tek başına da gelişebilir. Fazla kilolu olmak, uzun süre ayakta kalmak, stres, sıcak ve nemli hava, hamilelik ve adet öncesi dönem ve hatalı beslenmeye bağlı olarak görülebilmektedir.

Günlük hayatımızda bazen bizler de vücudumuzda ödem olup olmadığını anlayabiliriz. Nasıl mı? Mesela daha önce parmağınıza tam olan yüzüğünüz, kıyafetleriniz, ayakkabınız artık size dar gelmeye başlamış olabilir. Yine tartıya çıktığınızda birkaç kilo aldığınızı düşünüyorsanız bunun sebebi büyük bir ihtimalle vücudunuzun fazladan su tutmasıdır.

Ve ödemin sebebi her ne olursa olsun doğru beslenmemiz ödemin giderilmesinde çok önemlidir. Tam da beslenmenin önemini vurgulamışken bakalım ödemi tetikleyen besinler nelermiş?

Yüksek oranda tuz alımı, az su tüketimi, hazır soslar, yapay tatlandırıcılar, bazı baharatlar, alkollü içecekler, asitli içecekler(kola vb.),tatlı yiyecekler bizim vücudumuzda ödem oluşmasına neden olur.

Aynı zamanda hareketsiz, aynı pozisyonda uzun süre oturmak veya yatmak da lenf dolaşımını ve toplardamar dolaşımını azaltır. Bunun sonucunda da kollarda ve bacaklarda şişmeler olabilir.

 

Vücuttan uzaklaştırmak mümkün müdür?

 

Ödeme neden olan besinleri öğrendik peki biz bunu gidermek için neler yapabiliriz, nasıl beslenebiliriz?

Öncelikle fazla kilolarımızdan kurtulalım, tabi ki bunu da bir diyetisyen eşliğinde yapalım yapalım ki ideal kilomuza sağlıklı bir şekilde kavuşalım. Çünkü fazla kilolar da vücutta ödem birikmesine neden olur.

Ancak bunun yanında su tüketimimiz yeterli olmalıdır. Gereksinimlerimiz kişiye göre değişse de ortalama olarak günlük 8-10 bardak suya ihtiyacımız vardır ki bu miktarı yaz aylarında ve spor yaptığımızda daha da arttırmalıyız.

Düzenli egzersizlerimizi yapalım ki vücudumuzun sıvı dengesi daha kolay düzenlenebilsin. Peki egzersizler bunun için yeterli mi, tabi ki de hayır.

Bunun sebebini anlamak için de size bir gram tuzun 200 ml suyu vücudumuzda tuttuğu bilgisini vermiş olsam, siz de bana tuz tüketimlerimizin ödem atmada bizim için ne kadar önemli olduğu konusunda hak vereceksiniz.

Bence artık tuzu az tüketmenin zamanı geldiJ. Derken ben ne kadar tuz tüketimimi azaltmak istesem de yapamıyorum fısıltıları kulağımda çınlar gibi. Tam da bu noktada size naçizane birkaç önerim olacak.

İlk olarak işe sofralarımızdan tuzu kaldırmakla başlayıp, pişmiş yemeklere tuz ilave etmeyerek, çok tuzlu peynirler, salamura ürünler almamaya özen gösterirsek tuzu hayatımızda biraz da olsa azaltabiliriz. Tuzun dışında önemli diğer konularımız ise protein ve basit karbonhidrat tüketimlerimizin nasıl olduğudur.

Çünkü yüksek oranda protein ve basit karbonhidrat tüketimi aynı tuz gibi ödeme neden olarak bizi bu yolda bir hayli yorabilir. Basit karbonhidratlara örnek verecek olursak; beyaz ekmek, hamur işleri, makarna, şerbetli tatlılar, şekerli yiyecekler gibi sıralayabiliriz.

Ve bunun yanında tabi ki de posa tüketimimizi de arttırmalıyız ki bağırsaklarımızın hareketi artsın ve ödemi daha rahat vücudumuzdan atabilelim. Bu nedenle sebze, meyve ve tam tahıllı ürünler tüketmeliyiz. Aynı zamanda tam tahıllı ürünler B6 vitamini de içerir ki bu vitaminimiz de diüretik etkisiyle bize ödem atmada yardımcı olur.

Biraz önce alkollü ve asitli içeceklerden uzak durmamız gerektiğinden bahsetmiştik, ee peki biz neleri içebileceğiz sorunuza hemen cevap vereyim. Bunların yerine su, bitki çayı, süt, ayran, taze sıkılmış meyve sularını tercih edebiliriz. Genel önerilerimizi de verdiğimize göre bir de bizim ödem söktürücü diye adlandırdığımız bazı özel besinler vardır son olarak da bu besinlere değinelim.

Bunlar; ananas, yeşil çay, maydanoz, biberiye, kefir, su, salatalık, turp, yulaf, yaban mersinidir. Bütün bunların yanında verdiğimiz bilgilere ek olarak eğer ödem söktürücü ilaç kullanıyorsanız potasyum kullanımınızı arttırmanızı öneririm. Potasyumdan zengin beslenme de suyun hücre içinde tutulmasını sağladığı için ödemin azaltılmasına da destek olacaktır.

Bu önerilerimizi uyguladığınız zaman sizler de kendinizde olan değişimi fark edeceksiniz ve vücudunuzdan ödem sökülüp gidecek. Unutmayın ki değişim sizinle başlar.

Dyt. Sinemnur Tufan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*