• İletişim: 0242 248 71 61
Open

KUŞBURNU

Hepimizin yakından tanıdığı kuşburnu, zorlu doğa şartlarına karşı dirençli, çalı formunda, çok yıllık bir bitkidir. Ülkemizin bütün bölgelerinde doğal olarak yetişmektedir ve dünya üzerindeki 100 çeşidinden 27 tanesi ülkemizde bulunmaktadır.

Kuşburnunu meyvelerinden marmelat, reçel, meyve suyu ve hepimizin bir kere de olsa tadına baktığı çayı yapılmaktadır.

C vitamini değeri oldukça yüksek olan kuşburnunda ortalama bir limondan 60 kata kadar daha fazla C vitamini vardır. Aynı zamanda kış aylarında tükettiğimiz portakal ve mandalinaya da fark atıyor. Özellikle antioksidan etkisinden dolayı tüketilen kuşburnu, soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Halk ilacı olarak da bildiğimiz kuşburnu eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkiydi peki gerçekten halk ilacı adıyla anılan kuşburnu adının hakkını veriyor mu bir bakalım.

Kuşburnunun Faydaları

  • Yapılan klinik çalışmalarda düzenli kuşburnu tüketimi osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlıklarına iyi geldiği ve bu rahatsızlıklar da önemli iyileşmeler olduğu görülmüştür.
  • Eklem ağrıları ve kireçlenme problemi yaşayan hastaların ağrılarında azalma sağlar.
  • Kuşburnunda yüksek miktarda bulunan C vitamini antioksidan etki göstererek oksidatif hasar sonucu meydana gelebilecek kanser türlerinin oluşumunu önlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan C vitamini deri, bağ ve kıkırdak dokusundaki kollejen onarımını sağlamaktadır.
  • Kuşburnunda bulunan çoklu doymamış yağ asitleri kan basıncını, kan vizkozitesini(akışkanlığı), beyin fonksiyonlarını düzenlemekte, ayrıca kardiyovasküler hastalıklar, ateroskleroz (damar sertliği), inflamasyon (iltihap) ve diyabeti önlemektedir.
  • Yapılan çalışmalarda kuşburnu içeriğindeki karotenoidler mide ve duodenal ülserin yüzde 80-90 oranında etken ajanı olan Helicobacter pylori bakterisinin gastrointestinal sistem mukozasına yapışmasını engelleyerek ülseri önlemektedir
  • Yapılan araştırmalarda kuşburnu çayının kan basıncını düşürdüğü ve yüksek tansiyonu olan hastalarda olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir
  • İçeriğinde bulunan antioksidantlar sayesinde cildi sıkılaştırıyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.
  • Müshil ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Kuşburnundaki C vitaminini en yüksek düzeyde alabilmemiz için çay olarak tüketmekte fayda var. Nedenini söyleyecek olursak marmelat ve reçel saatlerce kaynatılarak yapılmaktadır ve bu kaynatma işleminde C vitamini miktarı çok azalmaktadır. Kuşburnu çayındaki C vitaminini en fazla miktarda alabilmemiz için demlendikten en fazla 3 dakika sonra tüketmeye çalışalım.

Tabi ki bilmemiz gereken önemli bir şey mucizevi bir besin yoktur ama mucizeler yaratmak için bizlere yardımcı olan fonksiyonel besinlerimiz vardır kuşburnu da bunlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*