• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Gerçekten sağlıklı mıyım? Yoksa obez mi?

Tartıya çıktığınızda fark ettiniz ki olması gerekenden daha fazla bir sayı var. Ama düşünüyorsunuz herhangi bir sağlık problemi,rahatsızlık şikayetiniz yok.”E bu bir sorun mı? Ne yapmalıyım? O zaman ben her besini istediğim kadar yiyebilir miyim? Harika çalışan mükemmel bir vücudum mu var?” gibi sorular sürekli aklımızda dönmeye mi başlıyor? O zaman size küçük bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Bizim metabolik sağlıklı obez diye tanımladığımız erkeklerin %29.2sini kadınların ise %35.4ünü kapsayan bir sağlık sorunumuz var. Bu insanların bir çoğu gelecekte var olacak olası tehlikelerin farkında dahi değiller.
Metabolik sağlıklı obezlerde yüksek BKI , yüksek vücut yağı , normal kan basıncı , normal limit düzeyleri görülür. Ancak bu kişilerde karın bölgesi yağlanması normale göre çok daha fazladır.

Bizim BKI dediğimiz yetişkinlerde ağırlık-boy ilişkisine göre şişmanlığı kolay ve iyi bir şekilde gösteren değer aralığımız. BKI>30kg/m2 olan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada enerji kısıtlamasıyla; BKI,kan basıncı ve TAG düzeylerinde azalma görülmüştür. Bu sonuç bizim için pozitif bir etkidir.

Çalışmaların genelinde, sağlıklı olma durumunun, yani kan değerlerinin normal olmasının sadece kısa bir süre için geçerli olduğu saptanmış. 10 yıllık gözlemsel çalışmalarda metabolik sağlıklı obezlerin %50’sinden fazlasının 10yıl sonunda bu durumdan çıktığı ve metabolik sendromu olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak bizler şuan sağlıklı olarak görünüyor olsak bile tartıda gördüğümüz fazla kiloların özellikle vücudumuzda yağı depoladığını ve bu durumun ileride kronik hastalıklara kadar gidip sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğini unutmamalıyız. Bu nedenle yolunda gitmeyen bir şeyi fark ettiğiniz an bir diyetisyenden , profesyonel bir yardım almanızı öneriyoruz. Sadece şuanla değil geleceğimizi de göz önünde bulundurup yatırımımızı şimdiden yapmalıyız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*