• İletişim: 0242 248 71 61
Open

Merhaba sevgili danışanlarım.

Her birimiz birçok defa yapmamız gereken işlerden dolayı olsun, girmemiz gereken sınavlardan dolayı olsun gece uykusuz kalmak zorunda kaldık. Ve halen de bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Aslında bunu yaparken de en yakınımızda bulunan fakat farkında bile olmadığımız dostumuzu hep görmezden geliyoruz. Evet! Kahve!

Hayatımızda önemli bir yer tutan kahve ile ilgili ne kadar şey biliyoruz peki?

“Ya aman 3 in 1 dök karıştır işte hocam ne uğraşacağız.” desekte aslında kahve hakkında yazılan o kadar çok makale var ki derya deniz diyebiliriz.

Peki kahve nedir? Kahve bir ağacın yemişi ya da meyvesinin çekirdeği olarak tanımlanıyor. Ancak tabii ki bizler bu çekirdeği olduğu gibi alıp tüketmiyoruz. Bir takım işlemlerden sonra kahve bardağımızdaki kahve halini alıyor.

Peki kaç çeşit kahve türü vardır hocam? Evet arkadaşlar genel anlamda bir çok kahve çeşidi bilmemize rağmen özünde kahve ekonomik anlamda iki çeşit olarak karşımıza çıkıyor.

  • Coffeaarabica (Arabica)
  • Coffeacanephora (Robusta)

Bu bahsettiğimiz kahve ağaçlarından dünyada en yaygın olanı şüphesiz “Arabica” olmuştur. Bunun sebebini sorgulayacak olursak eğer Arabica ağacının her ne kadar parazitlere ve ısıya dayanıksız bakım gerektiren bir ağaç olsada bizlere verdiği ürünün çok kaliteli olmasını birincil sebep olarak gösterebiliriz.

Peki ya Robusta?

Evet arkadaşlar Robusta ağacı ise daha nemli bölgelerde ve sıcak bölgelerde yetiştirilebiliyor. Ancak maalesef elde edilen ürün Arabica’ya göre biraz daha kalitesiz oluyor.

“Yahu hocam, herşey tamam da şimdi diyetle kahvenin ne alakası var yahu?”

Var hocam var. Aslında çok çok masum olduğunu düşünerek içtiğimiz o “latte”ler, “cappuccino”lar fazladan kalori içeriyor onu söylemeye çalışıyorum ben de sizlere.

Hepimizin günlük enerji gereksinimi yediğimiz gıdalarla sağlanıyor. Bu konuda hem fikiriz. Aldığımız gıdaları sindirim sistemimiz alt parçalara ayırarak kullanımını sağlıyor. Ve aldığımız her besin çeşidi (karbonhidrat, protein, yağ) bizlere kalori olarak yansımakta.

Temel anlamda bir kişinin kilo alabilmesi için aldığı kalorinin yaktığı kaloriden fazla olması gerekiyor. Bunu isterseniz fiziksel aktiviteyle örneklendirebilirsiniz ya da dilerseniz baza metabolizma hızını kalori yakma konusunda örnek verebilirsiniz. Her neyse bütün bunlar aslında bizlerin neden kilo aldığını ufakta olsa açıklamaya yardım ediyor ama asıl soru konu başlığımız olan kahve ile ilgili sizlerden gelen ve bayağı da merak edilen şu soru?

“Hocam kahve şişmanlatır mı? Ya da bana bir zararı var mıdır?”

Evet sevgili danışanlarım. Öncelikle bu soruya cevap verebilmemiz için – daha doğrusu net bir cevap verebilmemiz için- kahve mi içiyorsunuz yoksa biraz önce de bahsettiğimiz gibi kahve içerisine eklenen maddelerle aslında kahve içtiğinizi mi sanıyorsunuz?

Öyle karışımlara rastlıyoruz ki bana kalırsa ismi kahve olmasın kahve aromalı “……………” içeceği olsun. Artık buna kahve aromalı kremalı süt mü dersiniz, yoksa kahve aromalı kremalı bilmem şekerli şunlu bunlu mu dersiniz bu size kalmış. Ama sorunuza evet veya hayır diye cevap verebilmem için ne içtiğinizi bilmem gerekir. Eğer sadece kahve içiyorsanız; “ne kadar içerseniz için bu size kilo yapmaz” diyebilirim. Ancak kahvenize şeker dahi atıyorsanız, bu sizin ne kadar içtiğinize ve kilo yapıp yapmayacağına karar vermemizde bizi biraz düşündürecektir.

KAHVE CİNSİ KALORİ DEĞERİ ŞEKER İÇERİĞİ
Espresso 0 Kalori 0 gram şeker
Orta Boy Cappuccino 110 Kalori 0 gram şeker
Orta Boy Filtre Kahve 10 Kalori 0 gram şeker
Orta Boy Caffe Americano 15 Kalori 0 gram şeker
Orta Boy Caffe Latte 260 Kalori 19 gram şeker (5 çay kaşığı)
Orta Boy Caffe Mocha 400 Kalori 33 gram şeker (8 çay kaşığı)
Orta Boy Karamel Apple Cider 410 Kalori 68 gram şeker (17 çay kaşığı)
Orta Boy Karamel Macchiato 310 Kalori 34 gram şeker (9 çay kaşığı)
Orta Boy Sıcak Çikolata 350 Kalori 40 gram şeker (10 çay kaşığı)
Orta Boy Beyaz Çikolatalı Mocha 510 Kalori 55 gram şeker (14 çay kaşığı)

Benim sizlere tavsiyem ise kahvelerinizi “sıfır şeker” ile tüketmeniz. Örneğin, çekilmiş olarak bizlere sunulan kahve çekirdeklerinden yapılan 225 gr’lık bir fincan kahve yalnızca “2” kalori. Evet yalnızca iki kalori. Ama gel gelelim kahveler çeşitlendikçe çeşitleniyor ve o 2 kalori 500 kaloriye kadar çıkabiliyor maalesef. Bu yüzden içtiğiniz kahvelerdeki kalori oranlarına mutlaka ve mutlaka dikkat etmelisiniz.

Sihirli Molekül: Kafein!

Kahveye sadece kalori olarak bakmak biraz görmezden gelmek olurdu doğrusu. Yazımın başında da bahsettiğim gibi kahve uykusuz kalmak zorunda olduğumuz gecelerde özellikle bizlerin yardımına koşuyor.

Peki nasıl yapabiliyor bunu? Bizleri nasıl uykudan kurtarıyor?

Aslında deminden beri bahsettiğim uykuyu kaçırma konusunda henüz kanıtlanmış bir durum yok. Ancak şöyle bir durum söz konusu günlük kafein alımı uykuya geçme süresini bir miktar geciktiriyor. Fakat bu kişinin tolere edebildiği kafein miktarıyla da ilişkili. Yani eğer fazla miktarlarda kahve tüketiyorsanız ve bu yüzden de fazla miktarda kafein alıyorsanız bu sizin tolere edebileceğiniz miktarı arttırıyor demektir. Yani bir süre sonra kahvenin bizim gece dostumuz olması özelliği ortadan kalkmakta.

Evet sevgili danışanlarım ben de bir kahve sever olarak sizlere sıfır şekerli sade kahveyi öneriyorum. Tüketeceğimiz kahve miktarı günde 2 fincanı kesinlikle geçmesin en fazla o kadar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*